В Република България Народното събрание е върховен представителен орган на държавната власт, който изразява волята на народа и неговия суверенитет. Учредява се в съответствие с Конституцията на Република България от 1991 г. Състои се от 240 народни представители, избрани въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване за срок от 4 г. От своя състав то избира председател, заместник-председател, постоянни и временни комисии.
Народното събрание е постоянно действащ орган. То осъществява законодателната власт и упражнява парламентарен контрол.
Народното събрание е единствен законодателен орган на Република България, който приема, изменя, допълва и отменя законите, приема държавния бюджет, установява данъците и определя техния размер. В неговите правомощия е да насрочва избори за президент на републиката, да приема решение за произвеждане на национален референдум, да избира и освобождава министър-председателя и по негово предложение Министерския съвет, да създава, преобразува и закрива министерства (по предложение на министър-председателя), да избира и освобождава ръководителите на Българската народна банка и на други институции, определени със закон.
Народното събрание решава въпросите за обявяване на война и за сключване на мир, обявява военно или друго извънредно положение по предложение на президента или на Министерския съвет. Народното събрание ратифицира и денонсира предвидените в Конституцията на Република България международни договори. Приема решения, декларации и обръщения.