В актуалното интервю на брой 1-2/2013 г. Ваня Донева, председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, представя основните задачи пред комисията за 2013 г. и най-големите предизвикателства пред надзора над регистрираните одитори в България.
Постигането на високи гаранции за висококачествени професионални услуги в полза на инвеститорите и обществото налага отношения на партньорство между комисията и ИДЕС
Кои според Вас са най-големите предизвикателства пред надзора над регистрираните одитори в България с оглед и на предстоящите законодателни промени на европейско ниво в сферата на счетоводството, одита и надзора?
Основното предизвикателство за един млад надзорен орган, естествено, е той да се утвърди като ефективно функциониращ, като водеща институция, ползваща се с доверието, че в голяма степен защитава обществения интерес.
Но за мен съществува и друго предизвикателство.
Почти веднага след като поех ръководството на комисията, разбрах, че се води една не дотам формална дискусия по отношение функциите на надзорния орган – доколко са надзорни и доколко контролни.
На пръв поглед изглежда нормално да има такава дискусия, предвид факта, че професията дълги години е била саморегулираща се, а съвсем отскоро е създаден орган, който да осъществява надзор над нея. Само че посоката на дискусията е съвършено друга и тя е зададена от предстоящите промени в директивата и в проекта за регламент.
Така че второто предизвикателство пред надзора над регистрираните одитори и пред комисията като орган, който го осъществява, бих могла да формулирам така: Да се утвърдят партньорски отношения между комисията и ИДЕС. Отношенията в дух на партньорство се налагат от общата цел на двете страни в този процес, а именно – високи гаранции за висококачествени професионални услуги в полза на инвеститорите и обществото. Такава е и мисията на ИДЕС, доколкото знам.