Превод на писмо от ГД „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“ (FISMA)
Дата на публикуване: 28.01.2021
По време на тристранните срещи относно предложението за пакет за възстановяване на капиталовия пазар през декември 2020 г. Европейският парламент и Съветът се договориха да включат в пакета изменение на Директива 2004/109 / ЕО (Директива за прозрачност), позволяващо отлагане с година на задължението за емитентите да изготвят и публикуват своите годишни финансови отчети в съответствие с Европейския единен електронен формат (ESEF). Отлагането на ESEF ще бъде прието като допълнителна мярка за подпомагане на възстановяването от пандемията на COVID-19. Моля, за повече информация разгледайте следната публикация на Комисията (Daily News 11 / 12 / 2020 (europa.eu)), като заглавието е по-надолу в страницата: „Коронавирус: ЕС се съгласява на правила, с които да улесни фирмите да набират капитал чрез „Проспект за възстановяване на ЕС“).
Член 4, параграф 7 от Директивата за прозрачността ще бъде изменен, за да се даде възможност на държавите-членки да позволят на своите емитенти да прилагат изискванията на ESEF, считано от 1 януари 2022 г., при условие че надлежно уведомят Европейската комисия и обяснят мотивите за това. Емитентите, които желаят да публикуват своите годишни финансови отчети в ESEF през 2021 г., ще могат да го направят. В случай че емитенти решат да публикуват своите годишни финансови отчети в ESEF през 2021 г., те ще трябва да спазват всички съответни изисквания на Директивата за прозрачност, включително относно одита на финансовите отчети (вж. По-специално тълкувателно съобщение на Комисията относно подготовката, одита и публикуването от финансовите отчети, включени в годишните финансови отчети на ESEF).
Това изменение най-вероятно няма да влезе в сила преди март 2021 г. Като се има предвид обаче, че изискванията за ESEF са започнали да се прилагат на 1 януари 2021 г., на държавите-членки, по изключение, ще бъде разрешено да изберат отлагането на ESEF въз основа на гореспоменатото политическо споразумение.
Задължението за държавите-членки да уведомят Комисията за намерението си да отложат прилагането на ESEF, както и причините за това - ще възникне едва след като изменението на Директивата за прозрачността влезе в сила. Въпреки това е силно препоръчително държавите-членки, които изберат опцията за отлагане, да уведомят Комисията възможно най-скоро, започвайки от сега, като изпратят имейл с нотификацията и обосновката на следния имейл адрес: FISMA-C1@ec.europa.eu. Няма да е необходимо повторно уведомяване на по-късен етап.
Списъкът на държавите-членки, избрали отлагане (ако има такива), ще бъде публикуван и актуализиран на уеб страницата на Комисията, посветена на Директивата за прозрачността (Commission’s webpage dedicated to the Transparency Directive).
Това изменение няма да трябва да бъде транспонирано от държавите-членки и няма да доведе до изменение на Делегиран Регламент (ЕС) 2019/815 на Комисията (Регламент за ESEF).
Също така се възползваме от възможността да Ви информираме, че изменението от 2020 г. на Регламента за ESEF (Делегиран регламент (ЕС) 2020/1989 на Комисията – Commission Delegated Regulation n. 2020/1989) е публикувано в Официален вестник на 18 декември 2020 г. и е влязло в сила. Това изменение е чисто техническо и отразява актуализациите, включени в таксономията по МСФО за 2020 г. Необходимо е електронното отчитане да се приведе в съответствие със съществуващите стандарти за отчитане, като по този начин се улесни прилагането от страна на емитентите на изискванията за маркиране, съдържащи се в регламента за ESEF. Така емитентите, които ще публикуват своите годишни финансови отчети в ESEF през 2021 г., ще могат да използват най-актуалната таксономия на ESEF.
FISMA